21 mar Aby detská izba rástla s deťmi
Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi – deťmi. A preto nie je jednoduché vytvoriť pre ne priestor, ktorý im bude vyhovovať neustále, v období raného detstva aj v čase študentstva. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vás usmernia v tom, na čo sa sústrediť a čomu sa vyhnúť. Prečo? Aby sa vo svojej izbe deti cítili príjemne a aby nám ubudli starosti z neustáleho obmieňania nábytku.
Funkčný základ – posteľ
Dôležitým základom každej izbičky je posteľ. Mnoho predajcov nabáda rodičov aktívne reagovať na rozprávky a detské fenomény, ktoré práve letia a tak dopriať svojim ratolestiam (nielen) posteľ v tvare, motíve či farbe najrôznejších populárnych detských hrdinov. Pozrime sa však na to trošku kriticky z ekonomického a praktického hľadiska – o rok, o dva to už bude preč, ale my budeme mať doma nemodernú posteľ, z ktorej naše dieťa vyrástlo mentálne aj fyzicky a bude nás čakať kúpa niečoho ďalšieho. Tento problém však dnes možno vyriešiť celkom múdro. Sústreďme sa radšej na správny výber zdravotného matraca a zainvestujme do budúcnosti kúpou postele vo veľkosti, ktorá bude nášmu dieťaťu ideálna aj o pár rokov. A obľúbenými rozprávkovými motívmi potešme svoje deti radšej v podobe vankúšikov či posteľných obliečok.
Vkusná detská izba s detskými doplnkami a praktickou výsuvnou posteľou pre detského hosťa.
Bezpečnosť nadovšetko
Konštrukčná stabilita, zdravotne nezávadné materiály či nátery a dostatočne oblé hrany by už dnes mali byť samozrejmosťou najmä pri menších deťoch. Na sklo či tvrdé kamenné prvky ani nepomyslime. Takisto si predstavme, ako dieťa beží do izby a či mu tak v ceste nezavadzia nejaký nepríjemný roh alebo hrana?
Zvýšenie bezpečnosti však možno dosiahnuť aj správnym skomponovaním úložného priestoru. Vo všeobecnosti je najpraktickejšie poskladať izbu z modulov, ktoré postupne možno obmieňať a tak nechať priestor dynamike a fantázii. Ak však siahame po prvkoch na mieru, zamyslime sa nad tým, čo všetko v izbičke bude uložené a v akom dosahu. Na začiatok si pripomeňme, čo platí pre tých najmenších drobcov – chytajú všetko v blízkom dosahu a zaujíma ich hlavne to, čo vidia. Z toho vyplýva jasná voľba – hračky a predmety, ktoré budú deti najviac používať by sme nemali umiestniť vyššie než je možný ich bezpečný dosah. Vyhneme sa tak scenárom, v ktorých si deti šikovne nájdu horolezecké cestičky po skrinkách, len aby si vzali obľúbenú hračku. Zjednodušene povedané, otvorené priestory dolu, zatvorené hore. A keď budú deti staršie, nízkym otvoreným policiam môžu pribudnúť dvierka alebo do nich uložíme zaujímavé vzorované škatule s drobnosťami, ktoré deti využívajú len zriedka.
Veselý, praktický a dostupný úložný priestor.
Počítače, mobily, tablety, konzoly… a domáce úlohy
Moderné hračky pre deti postupne čoraz viac vytláčajú klasické hračky aj z detstva tých najmenších. Tieto zariadenia však nie sú len otázkou štýlovosti a neospravedlňuje ich ani veta, že čím skôr sa s nimi dieťa naučí zaobchádzať, tým lepšie. Rodičia by mali v prvom rade myslieť na dopad, ktorý majú tieto zariadenia na ich deti nielen v noci, ale aj cez deň. Častým problémom býva narušenie pozornosti pri školopovinných deťoch, ktoré popri písaní domácich úloh očkom pokukujú po (nebodaj zapnutej) televízii či príslušenstve rozptýlenom po izbe. Dostatočne veľký písací stôl tak môže zabezpečiť nielen pohodlnú pracovnú plochu, ale aj výborný úložný priestor pod ním, kam počas školskej práce schováme ovládače či tablet. Dobré je umiestniť pracovný stôl pod okno nielen kvôli dostatku svetla, ale aj preto, že dieťa môže mať televízor za chrbtom. Ešte ideálnejšie je umiestniť stôl tak, aby svetlo dopadalo zľava, resp. sprava pri ľavákoch, čím predídeme zbytočnému tieneniu si. Pri starších deťoch či už študentoch, ktorí svoj počítač pravidelne využívajú hlavne pre štúdium je však dobré stôl odkloniť od okna, aby sa predišlo nepríjemnému žmúreniu do obrazovky v protisvetle.
Umiestnenie televízora za chrbtom pri štúdiu a priaznivý dopad denného svetla spredu a zľava na študijné miesta detí.
Detské oči verzus vkus dospelých
Ako už bolo spomenuté v úvode, deti potrebujú priestor pre sebarealizáciu. Neprijímajú, keď dostanú všetko nalinajkované bez možnosti vlastného zásahu. Tento fakt by sme však mali využiť vo svoj prospech. Prísne zákazy kreslenia po stenách či príkazy upratovania hračiek sa dajú vyriešiť prakticky a hravo. Špeciálnym bielym či kriedovým náterom na stenu alebo povrchovou úpravou dvierok na skrinke ľahko vytvoríme kresliacu plochu, ktorú možno zotrieť a opätovne pokresliť. Farebnými priehľadnými boxmi zas možno deti prirodzene naučiť, čo má kde svoje miesto.
Ďalej nezabúdajme na to, že samotnú farebnosť izby bude tvoriť obrovské množstvo hračiek a doplnkov, bez ktorých sa žiadne dieťa nezaobíde. Preto pri výbere farby nábytku buďme obozretní. Netreba nasilu dieťaťu vytvoriť džungľu farieb len preto, lebo je to „veselé“. Môže ho to v konečnom dôsledku nepríjemne rozptýliť pri písaní domácich úloh. Pri výbere farebnosti stien je dobré začleniť aj dieťa. Biele steny ho budú s najväčšou pravdepodobnosťou nudiť, preto sa inej farby báť nemusíme. Tak či tak budeme o pár rokov maľovať znova.
Myslime však aj na to, že to, čím svoje dieťa v detstve obklopíme ho postupne vyformuje. Prirodzený naturálny výber leží v prírodných odtieňoch a drevodekoroch, no s dostatkom inšpiratívneho priestoru pre doplnky a vlastné výtvory, ktorými si dieťa samé dotvorí svoj priestor na svoj obraz a vloží do neho kúsok seba.
Detská izba určená pre osemročného chlapca a jeho mladšiu sestru. Samotný nábytok je tvarovo štandardný, hravý výraz detskej izbičky dopĺňajú farebné dvierka a predovšetkým doplnky, koberec, tapety na stenách, farebné hračky a vankúše. Kresliaca plocha na zábradlí poschodovej postele je práve tým prvkom, ktorý popri svojej funkcii predstavuje najmä pre mladšie dievčatko priestor pre vlastné výtvory.
Ako postupovať pri zariaďovaní nadčasovej detskej izby?
Vytvoriť deťom ideálny priestor nie je jednoduché. Niekedy sa však stačí na ne zahľadieť a spozorovať ich skryté talenty. To nás nasmeruje k dotvoreniu takého prostredia, ktoré im pomôže podvedome vyformovať svoje sny a túžby.
Nesmieme zabúdať na to, že v detskej izbe budú bývať hlavne oni. Preto by sme mali vytvoriť dostatočný priestor pre ich sebarealizáciu. Hlavný rodičovský výber teda spočíva najmä v racionálnom výbere prvkov, ktoré budú funkčné a bezpečné.
Zvyšok si už deti dotvoria samé svojou fantáziou a individualitou.
Už viete, ako na to? Alebo by vám pomohol praktický návrh detskej izby? Môžete nám napísať vaše požiadavky a v čom vaše deti vynikajú – v čom ich chcete podporiť a rozvíjať. My vás buď nasmerujeme, alebo vytvoríme návrh interiéru na mieru.
Ešte ste sa nerozhodli? Nevadí – pre inšpiráciu si môžete zatiaľ pozrieť naše návrhy.
Chlapčenská detská izba – pri zmene stien a hračiek sa z nej jednoducho stane študentská izba.
[/vc_column_text]
-
7 riešení ako presvetliť izby
Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu?......
22 februára, 2017 -
Aby detská izba rástla s deťmi
Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi......
21 marca, 2017 -
Aké sú farebné trendy roku 2022?
Prejav bezstarostnej dôvery, odvahy a zvedavosti, ktoré oživujú nášho tvorivého ducha v súčasnosti pomáha prijať zmenenú krajinu, ktorá nám prináša nové možnosti a vízie. Farby roku 2022 vyjadrujú vďačnosť za tieto vlastnosti, sú doplnené o novú perspektívu, ktorá dodnes rezonuje a stavia budúcnosť dopredu v novom svetle....
07 februára, 2022