27 nov Jedálenské stoly do každého interiéru
Kuchyňa a obývačka sú miestom, kde sa stretáva celá rodina pri rôznych aktivitách. No práve jedáleň a v nej jedálenský stôl nás držia naozaj pohromade, pretože či už pri raňajkách, rýchlom obede či slávnostnej večeri sa pri ňom nachádzame všetci, trávime spoločný čas a vychutnávame si spoločne chutné jedlo.
Súčasný trend zariaďovania a navrhovania domácnosti už len málokedy počíta so samostatnou miestnosťou s účelom jedálne. Jedálenské stoly alebo kúty sa tak stávajú buď súčasťou kuchyne, obývačky a pokiaľ sú spojené, tak oboch. Menšie byty mnohokrát nedovoľujú dominantné umiestnenie jedálne, preto sa stôl stáva súčasťou kuchynskej linky, nahrádza ho barové sedenie alebo má podobu určitého rozkladacieho systému. Naopak, štedré priestory umožňujú povýšiť stolovanie a urobiť z neho práve dominantu interiéru. Praktické riešenie, ktoré si volí nejeden z nás sú však rozkladacie stoly, ktoré za bežného používania obsiahnu 4 sediacich, no po rozložení tento počet znásobia.
Pri dimenzovaní stolovej dosky alebo výbere veľkosti stola nezabúdajme na to, že pohodlná plocha na stole pre jednu osobu má šírku 60 cm a hĺbku 40 cm. Ide teda o plochu 24 dm². Pre príležitostné stolovanie však postačí aj plocha 17,8 dm², čo možno považovať za minimálnu hodnotu. Pri hranatých stoloch tak možno jednoducho násobiť tieto rozmery počtom stravníkov a dostaneme potrebný rozmer stola. Štandardne majú však jedálenské stoly šírku 75 – 80 cm. Pre slávnostné prestieranie, kde chceme už na stred stola umiestniť výzdobu či rôzne misy je ideálnejšia šírka aspoň 85 cm.
U okrúhlych stolov je to o niečo zložitejšie. Kruhový stôl pre 1 – 2 osoby by mal mať priemer 75 – 85 cm, pre 3 osoby 95 cm, 4 osoby 105 cm, 5 osôb 110 cm a pri počte 8 osôb sa priemer šplhá až na 150 cm.
Komfortné šírky sedenia za jedálenským stolom. (zdroj: Poštulková, Ľ.: Typológia zariaďovacích prvkov bytu, 2010)
Pri umiestňovaní jedálenských stolov do priestoru doporučujeme brať ohľad aj na pohyb okolo stola, resp. ak je stôl v blízkosti kuchynskej linky, tak na pohyb okolo nej. Pokiaľ sa predpokladá, že stôl sa bude dennodenne využívať celý (napríklad 4 – členná rodina), je dobré, aby bol od kuchynskej linky vzdialený ideálne 120 cm. Ak je jedna strana stola so stoličkami otočená k stene, tak je potrebné, aby vzdialenosť medzi hranou stola a stenou bola aspoň 75 cm. Tak umožníme sediacemu pohodlne odsunúť stoličku a sadnúť si. Ak však má byť priestor aj priechodný a manipulačný, vzdialenosť od hrany stola a steny by sa mala pohybovať okolo 105 cm. Pokiaľ máme pri stene napríklad nejaký príborník alebo komodu, tieto rozmery počítame po hrany nábytku.
Príklady vhodných priestorových rozmerov okolo stola. (zdroj: Hájek, V.: Ergonomie v bytě, v projektu a v praxi, 2004)
Jedálenský stôl pre 6 – 8 osôb. Opticky prepája obývačku s kuchyňou a zároveň ponúka dostatok priestoru na pohyb okolo neho.
Ak nechceme, aby nám jedálenská zostava príliš zasahovala do priestoru, zaujímavým a nápaditým riešením je zakomponovanie kuchynskej lavice. Tento tradičný prvok dnes možno vyhotoviť zákazníkovi na mieru v širokej škále dizajnérskych štýlov.
Maličké byty si niekedy vyžadujú kompromisné riešenia. Mladí ľudia, ktorí v byte trávia len rána a večery dnes často obľubujú jednoduché barové sedenia ako náhradu za plnohodnotné jedálenské stoly.
Napojenie jedálenského stola priamo na rameno kuchynskej linky ponúka celistvé a vizuálne zaujímavé riešenie. (zdroj: pinterest.com)
Vzorový interiér nášho typového domu Rohe 101. Priestor okrem plnohodnotnej jedálne ponúka aj umiestnenie raňajkového barového pultu do časti kuchynskej linky. Je to nielen praktické, ale aj pekné riešenie ukončenia plochy kuchyne tvarovanej do písmena L.
Novostavby rodinných domov sú dnes navrhované v mnohých prípadoch tak, aby sa jedálenský stôl mohol umiestniť k oknu. Toto riešenie je veľmi svieže a efektívne, pokiaľ takéto okná ponúkajú príjemný výhľad na pozemok alebo zeleň.
Okrúhly stôl dodá interiéru mäkkosť a dynamiku. Na obrázku je návrh pre našich klientov, ktorí si postavili náš typový dom Largo 98.
Šetrenie priestoru v menších interiéroch môže mať aj takúto podobu. V čase nepoužívania využívame stôl ako polkruhový a v prípade potreby ho jednoducho odsunieme a rozložíme. (zdroj: pinterest.com)
Náš typový dom Kubis 88 ponúka pre jedáleň samostatný priestor, ktorý zároveň vzdušne prepája kuchyňu, obývačku a francúzskymi oknami aj terasu.
[/vc_column_text]
-
Skôr ako začnete s rekonštrukciou bytu (Rozhovor)
Na tieto štyri otázky by ste mali poznať odpovede ešte......
19 mája, 2023 -
Nebojte sa šikmých stien v podkroví detskej izby
Detská izba má podporovať tvorivosť a hravosť detí a zároveň......
11 apríla, 2023